Welcome Visitor
Today is Saturday, October 1, 2016

Fair results: 4-H clothing, food, general

Related Articles
  Email   Print
Photo by Tamie Meck Shay Glaser of Crawford and her border collie mix, Freckles, wait for the judge's instructions during the 4-H Dog Obedience Show. This year's show attracted three trainers and four dogs.

CLOTHING CONSTRUCTION

Unit 1 - Beg. Clothing, Junior

1st Sharon Vigil Delta

2nd Brianna Hall Delta

3rd Kayla Mock Delta

Unit 1 - Beg. Clothing, Int.

1st Jaycie Duncan Hotchkiss

Unit 2 - Beg. Clothing, Int.

1st Naomi Ayer Crawford

2nd Liliahna Guy Crawford

Unit 8 - Recycled Clothing, Senior

1st Mandi Chermak Hotchkiss

Unit 22 - Synthetics/Rayon, Int.

1st Kristal Camacho Hotchkiss

artistic CLOTHING

Decorate Your Duds Applied - Jr.

1st Sidney Neff Crawford

2nd Faith Ayer Crawford

Decorate Your Duds Combo - Jr.

1st Kylie Huff Delta

2nd Annie Wilson Hotchkiss

Decorate Your Duds Combo - Int.

1st Liliahna Guy Crawford

Creative Sewing - Costumes, Senior

1st Mandi Chermak Hotchkiss

Create Your Own, Int.

1st Saidee Antal Delta



Grand Champion Clothing, Jr.

Sharon Vigil

Grand Champion Clothing, Int.

Kristal Camacho

Res. Grand Champion Clothing, Int.

Naomi Ayer

Grand Champion Clothing, Sr.

Mandi Chermak

Grand Champion

Decorate Your Duds, Jr.

Sidney Neff

Reserve Champion

Decorate Your Duds, Jr.

Kylie Huff

Grand Champion

Decorate Your Duds, Sr.

Mandi Chermak



4-H FASHION REVUE

Unit 1 - Beg. Clothing, Junior

1st Sharon Vigil Delta

2nd Brianna Hall Delta

Unit 1 - Beg. Clothing, Int.

1st Jaycie Duncan Hotchkiss

Unit 2 - Beg. Clothing, Int.

1st Naomi Ayer Crawford

2nd Liliahna Guy Crawford

Recycled Clothing, Senior

1st Mandi Chermak Hotchkiss

Unit 22 - Synthetics/Rayon, Int.

1st Kristal Camacho Hotchkiss

CREATIVE CLOTHING

Decorate Your Duds Applied - Jr.

1st Faith Ayer Crawford

2nd Sidney Neff Crawford

Decorate Your Duds Combo - Jr.

1st Annie Wilson Hotchkiss

2nd Kylie Huff Delta

Decorate Your Duds Combo - Int.

1st Liliahna Guy Crawford

Creative Sewing - Costumes, Senior

1st Mandi Chermak Hotchkiss

Create Your Own, Int.

1st Saidee Antal Delta



Jr. Fashion Revue Grand Champion

Faith Ayer • Sharon Vigil

Jr. Fashion Revue Reserve GC

Sidney Neff • Brianna Hall

Int. Fashion Revue Grand Champion

Liliahna Guy • Kristal Camacho

Int. Fashion Revue Reserve GC

Naomi Ayer • Saidee Antal

Sr. Fashion Revue Grand Champion

Mandi Chermak • Mandi Chermak



GENERAL 4-H EXHIBITS

Mechanical Science

Unit 1 - Small Engines, Senior

1st Dakota Lilly Austin

Unit 3 - Woodworking, Intermediate

1st Nathaniel Mattler Hotchkiss

Unit 4 - Woodworking, Senior

1st Courtney Mattler Hotchkiss

Give Robotics A Hand, Intermediate

1st Skyler Sakala Austin

Grand Champion Small Engines

Dakota Lilly

Grand Champion Woodworking

Courtney Mattler • Nathaniel Mattler

Grand Champion Robotics

Skyler Sakala

Natural Resources

Archery, Intermediate

1st Reganne McIntire Cedaredge

Archery, Senior

1st Brandon Ness Cedaredge

Shotgun, Intermediate

2nd Grant Freed Delta

.22 Caliber, Junior

1st Nathan Black Cedaredge

.22 Caliber, Intermediate

1st Grace Hall Delta

Muzzleloading, Senior

1st Mycala Read Cedaredge

Muzzleloading, Stand Alone, Senior

1st Mycala Read Cedaredge

Unit 1 - Hiking Trails, Junior

1st Logan McIntire Cedaredge



Grand Champion

Shooting Sports Display

Mycala Read

Nathan Black • Grace Hall

Reserve Grand Champion

Shooting Sports Display

Reganne McIntire • Mycala Read

Grand Champion Outdoor Adventure

Logan McIntire

COMMUNITY DEVELOPMENT

Unit 1 Leadership, Junior

1st Isaiah Moreno Hotchkiss

2nd Hayden Moreno Hotchkiss

3rd Odessa Shenk Hotchkiss

Unit 2 Leadership, Intermediate

1st Adair Ela Hotchkiss

2nd Irene Shenk Hotchkiss

3rd Jaycie Duncan Hotchkiss

4th Jerome Reed Hotchkiss

Unit 3 Leadership, Senior

1st Rieley McCulloch Delta

Grand Champion Junior Leadership

Rieley McCulloch • Adair Ela

Isaiah Moreno

Res. Grand Champion Leadership

Irene Shenk • Hayden Moreno

Leisure Ed/Cultural Arts

Intro to Leathercraft, Junior

1st Henry Hollembeak Hotchkiss

Beg. Leather Carving, Junior

2nd Logan Tullis Cedaredge

Beg. Leather Carving, Int.

1st Jessica Dexter Delta

Advanced Leather Carving, Int.

1st Zebadiah Etter Paonia

Advanced Leather Carving, Sr.

1st Elijah Etter Paonia

Creative Stamping, Senior

1st Hadassa Graham Delta

Ceramics - Overglazes, Senior

1st Morgan Archibeque Cedaredge

Edible Cake, Junior

1st Cecelia Houseweart Hotchkiss

2nd Rorie Nicholson Delta

3rd Isabelle Houseweart Hotchkiss

4th Addyson Roeling Austin

5th Hope Tomlinson Delta

Edible Cake, Intermediate

RD Amber Mattler Hotchkiss

Single Layer Cake, Junior

1st Lillie Baier Olathe

2nd Emily Anderson Delta

Single Layer Cake, Intermediate

1st Aubree Harward Lazear

Single Layer Cake, Senior

1st Morgan Miller Hotchkiss

Two Layer Cake, Junior

1st Zoey Duncan Hotchkiss

2nd Bailey Miller Hotchkiss

Themed Cupcakes, Senior

1st Tia Clock Paonia

Stacked Cupcakes, Intermediate

1st Jeanene Williams Austin

Cut-up Cakes, Junior

2nd Brianna Hall Delta

Focus on Photography, Junior

1st Kacey McIntire Cedaredge

Focus on Photography, Intermediate

1st Kaitlyn Toothaker Austin

WH Zachary Ziemer Hotchkiss

Focus on Photography, Senior

1st Ulises Mendoza Hotchkiss

Level 2 Photography, Intermediate

RD Shoshana Vigil Delta

Level 2 Photography, Senior

RD Ashley Ziemer Hotchkiss

Mastering Photography, Senior

RD Kaylee Dunham Delta

Colorado Photo Contest, Junior

1st Kacey McIntire Cedaredge

Colorado Photo Contest, Senior

1st Kaylee Dunham Delta

Scrapbooking - 1 Page, Senior

1st Tiffany Clock Paonia

Scrapbooking - 2 Page, Senior

1st Tiffany Clock Paonia

Scrapbooking - Album, Senior

1st Tiffany Clock Paonia

Grand Champion Leathercraft

Zebadiah Etter • Hadassa Graham

Henry Hollembeak

Reserve Champion Leathercraft

Eljah Etter • Jessica Dexter

Grand Champion Cake Decorating

Jeanene Williams • Zoey Duncan

Tia Clock

Reserve Champion Cake Decorating

Morgan Miller • Aubree Harward

Lillie Baier

Grand Champion Photography

Kacey McIntire • Kaitlyn Toothaker

Ulises Mendoza

Colorado Photo Contest Champion

Kacey McIntire • Kaylee Dunham

Grand Champion Ceramics

Morgan Archibeque

Grand Champion Scrapbooking

Tiffany Clock

Reserve Champion Scrapbooking

Tiffany Clock



Personal Development/Relationships

Exchange Delegate, Senior

1st Sarah Tullis Cedaredge

Grand Champion Global Citizenship

Sarah Tullis



Visual Arts

Sketch Crossroads, Junior

1st Kayla Mock Delta

2nd Sharon Vigil Delta

Sketch Crossroads, Senior

1st Kaylee Dunham Delta

Grand Champion Visual Arts

Kayla Mock • Kaylee Dunham

Reserve Champion Visual Arts

Sharon Vigil



Junior Foods and Nutrition

Food Specialty Projects

Bread - Unit 11, Intermediate

1st Reganne McIntire Cedaredge

Bread - Unit 11, Seniors

1st Lydia Stalcup Delta

Unit 25 Outdoor Cooking, Senior

1st Arial Duncan Hotchkiss



Grand Champion Specialty Foods

Reganne McIntire • Lydia Stalcup

Reserve Champion Specialty Foods

Arial Duncan



HERITAGE ARTS

Quilting, Juniors

1st Lottie Hollembeak Hotchkiss

Grand Champion Quilting

Lottie Hollembeak



DOG OBEDIENCE

Obedience

Sub Novice - B

1st Shanda Kier Austin

2nd Kacey McIntire Cedaredge

Novice - B

1st Shay Glaser Crawford

Showmanship

Junior Open Showmanship, 8-10

2nd Shanda Kier Austin

Int. Open Showmanship, 11-13

1st Shay Glaser Crawford

Senior Open Showmanship, 14-19

1st Kacey McIntire Cedaredge

Grand Champion Canine

Kacey McIntire

Reserve Grand Champion Canine

Shanda Kier

Junior Showmanship Champion

Kacey McIntire

Int. Showmanship Champion

Shay Glaser

Obedience High Score

Shanda Kier



JUNIOR POULTRY SHOW

Junior Poultry Showmanship

Senior Poultry Showmanship

1st Tiffany Clock Paonia

2nd Adam Sheldon Hotchkiss

3rd Tia Clock Paonia

4th Tyrell Clock Paonia

Intermediate Poultry Showmanship

1st Pascalina Earley Delta

2nd Alyssa Bayles Delta

3rd Jeanene Williams Austin

4th Trey Hunt Hotchkiss

5th Alexa Huff Delta

Junior Poultry Showmanship

1st Nathan Black Cedaredge

2nd Annie Wilson Hotchkiss

3rd Bailey Miller Hotchkiss

4th Isabelle Houseweart Hotchkiss

5th Faith Vader Cedaredge

6th Leah Vader Cedaredge

Junior Chicken/Large Fowl Classes

American Pullet

1st Adam Sheldon Hotchkiss

2nd Lane Stroh Hotchkiss

3rd Jeanene Williams Austin

Asiatic Pullets

1st Hope Tomlinson Delta

English Hen

1st Trey Hunt Hotchkiss

English Pullet

1st Adam Sheldon Hotchkiss

2nd Adam Sheldon Hotchkiss

3rd Lane Stroh Hotchkiss

Mediterranean Pullet

1st Adam Sheldon Hotchkiss

2nd Trey Hunt Hotchkiss

3rd Trey Hunt Hotchkiss

4th Isabelle Houseweart Hotchkiss

5th Isabelle Houseweart Hotchkiss

Continental Pullet

1st Trey Hunt Hotchkiss

2nd Adam Sheldon Hotchkiss

Polish Cockerel

1st Olivia Tribble Paonia

2nd Annie Wilson Hotchkiss

Polish Pullet

1st Trey Hunt Hotchkiss

2nd Annie Wilson Hotchkiss

3rd Trey Hunt Hotchkiss

4th Easton Tribble Paonia

5th Olivia Tribble Paonia

6th Trey Hunt Hotchkiss

7th Trey Hunt Hotchkiss

Oriental Pullet

1st Isabelle Houseweart Hotchkiss

Miscellaneous Hen

1st Trey Hunt Hotchkiss

Miscellaneous Pullet

1st Adam Sheldon Hotchkiss

2nd Trey Hunt Hotchkiss

3rd Annie Wilson Hotchkiss

4th Isabelle Houseweart Hotchkiss

Cross Hybrid Hens

1st Pascalina Earley Delta

2nd Pascalina Earley Delta

Cross Hybrid Pullets

1st Adam Sheldon Hotchkiss

2nd Nathan Black Cedaredge

Champion Male Large Breed

Olivia Tribble

Champion Female Large Breed

Adam Sheldon

JUNIOR fryer pens

Fryer Pen of Three

1st Tyrell Clock Paonia

1st Tiffany Clock Paonia

1st Tiffany Clock Paonia

2nd Lucas Vader Cedaredge

2nd Tia Clock Paonia

2nd Tia Clock Paonia

3rd Bailey Miller Hotchkiss

3rd Isaac Vader Cedaredge

3rd Tyrell Clock Paonia

4th Bailey Miller Hotchkiss

4th Faith Vader Cedaredge

4th Leah Vader Cedaredge

5th Aylin Bayles Delta

5th Nathan Black Cedaredge

5th Nathan Black Cedaredge

6th Alyssa Bayles Delta

6th Easton Tribble Paonia

7th Alexa Huff Delta

Grand Champion Meat Chickens

Tiffany Clock

Reserve Champion Meat Chickens

Tyrell Clock

Bantams

Clean Legged Pullet

1st Cecelia Houseweart Hotchkiss

Rosecombed Cockerel

1st Annie Wilson Hotchkiss

Cochin Pullet

1st Hope Tomlinson Delta

Cochin, Young Trio

1st Cecelia Houseweart Hotchkiss

Any Other Feather Legged Pullet

1st Easton Tribble Paonia

Game Class Cockerel

1st Annie Wilson Hotchkiss

Game Class Pullet

1st Annie Wilson Hotchkiss

Champion Male Bantam

1st Annie Wilson Hotchkiss

Champion Female Bantam

1st Cecelia Houseweart Hotchkiss

Grand Champion Chicken

Adam Sheldon

Reserve Grand Champion Chicken

Adam Sheldon

Grand Champion Trio

Cecelia Houseweart



Turkeys

Meat Class

1st Tiffany Clock Paonia

1st Tyrell Clock Paonia

2nd Tiffany Clock Paonia

2nd Tyrell Clock Paonia

3rd Tia Clock Paonia

3rd Tia Clock Paonia

4th Cecelia Houseweart Hotchkiss

5th Isabelle Houseweart Hotchkiss

Grand Champion Meat Turkey

Tiffany Clock

Reserve Champion Meat Turkey

Tyrell Clock



OPEN CLASS POULTRY

Chickens/Large Fowl

American, Pullet

1st Leah Vader Cedaredge

Asiatic, Pullet

1st Faith Vader Cedaredge

Cross Hybrid, Cockerel

1st Jessica Black Cedaredge

Cross Hybrid, Pullet

1st Alex Burruss Delta

Bantams

Feather Legged Pullet

1st Pearl Burruss Delta



JUNIOR RABBIT SHOW

Rabbit Showmanship

Senior Rabbit Showmanship

1st Evelyn Shenk Hotchkiss

Intermediate Rabbit Showmanship

1st Emma Purvis Cedaredge

2nd Irene Shenk Hotchkiss

3rd Emily Hatcher Eckert

4th Charley Perkins Cedaredge

5th Lily Eisele Austin

Junior Rabbit Showmanship

1st Breanna May Austin

2nd Hunter Lilly Austin

3rd Marcos Camacho Hotchkiss

4th Odessa Shenk Hotchkiss

5th Cheyenne May Austin

Champion Senior Rabbit Showmanship

Evelyn Shenk

Champion Int. Rabbit Showmanship

Emma Purvis

Champion Junior Rabbit Showmanship

Breanna May

Rabbit Classes

Rabbit Meat Pen, Pen of 3

1st John Lofley Hotchkiss

2nd Breanna May Austin

3rd John Lofley Hotchkiss

4th Cheyenne May Austin

5th Emma Purvis Cedaredge

Champion Rabbit Meat Class Award

John Lofley

Res. Champion Rabbit Meat Class

Breanna May

Rabbit Show Classes

Angora/Wool Breeds, Junior Buck

1st Lily Eisele Austin

Holland Lop, Junior Doe

1st Joslynn Hatcher Eckert

2nd Avery Cowan Paonia

3rd Joslyn Hatcher Eckert

Holland Lop, Junior Buck

1st Joslyn Hatcher Eckert

Rex, Junior Doe

1st Emily Hatcher Eckert

Rex, Senior Doe

1st Emily Hatcher Eckert

2nd Emily Hatcher Eckert

Other Compact, Junior Doe

1st Odessa Shenk Hotchkiss

Other Compact, Senior Doe

1st Odessa Shenk Hotchkiss

Other Compact, Junior Buck

1st Evelyn Shenk Hotchkiss

Other Compact, Senior Buck

1st Marcos Camacho Hotchkiss

Other Not Listed, Senior Doe

1st Alissa McCollum Paonia

Best of Show

1st Evelyn Shenk Hotchkiss

Best Opposite of Show

2nd Joslyn Hatcher Eckert

Best of Breed Holland Lop

1st Joslynn Hatcher Eckert

Best of Opposite Holland Lop

2nd Joslynn Hatcher Eckert

Best of Breed Rex

1st Joslynn Hatcher Eckert

Best Opposite of Breed Rex

2nd Hunter Lilly Austin

Best of Breed Californian

1st Charley Perkins Hotchkiss

Best Opposite Breed Californian

2nd Emily Anderson Delta

Rabbit Classes

Champagne d'Argent, Int. Doe

1st Emily Hatcher Eckert

Champagne d'Argent, Junior Buck

1st Marcos Camacho Hotchkiss

Champagne d'Argent, Int. Buck

1st Emily Hatcher Eckert

Californian, Junior Doe

1st Emily Anderson Delta

Californian, Junior Buck

1st Cheyenne May Austin

2nd Breanna May Austin

Californian, Senior Buck

1st Charley Perkins Hotchkiss

New Zealand, Senior Doe

1st Joslynn Hatcher Eckert

New Zealand, Senior Buck

1st Joslynn Hatcher Eckert

Fur Class

Regular Fur

1st Emily Hatcher Eckert

2nd Joslynn Hatcher Eckert

3rd Joslynn Hatcher Eckert

4th Emily Hatcher Eckert

5th Charley Perkins Cedaredge

Specialty Fur

1st Emily Hatcher Eckert

1st Emily Hatcher Eckert



OPEN RABBIT SHOW

Other Not Listed, Junior Buck

1st Alexandra Hirsch Cedaredge

Champagne d'Argent, Junior Doe

1st Brianna Hall Delta

2nd Brianna Hall Delta

3rd Brianna Hall Delta

Champagne d'Argent, Junior Buck

1st Chayton Falkner Hotchkiss

Meat Pen

1st Brianna Hall Delta

Decorated Cake By Zoey Duncan
Photo by Tamie Meck Lily Eisele of Austin waits for judging in the Intermediate Rabbit Showmanship class with her English angora rabbit, Benny.
Read more from:
North Fork
Tags: 
Fair Results
Share: 
  Email   Print
Powered by Bondware
News Publishing Software

The browser you are using is outdated!

You may not be getting all you can out of your browsing experience
and may be open to security risks!

Consider upgrading to the latest version of your browser or choose on below: