Welcome Visitor
Today is Sunday, September 25, 2016

County fair results: Junior animals

Related Articles
  Email   Print
Photo by Tamie Meck Country singer/songwriter Jon Pardi performs Saturday night at the Delta County Fairgrounds in Hotchkiss.

JUNIOR GOAT SHOW

Goat Showmanship

Showmanship - Senior

1st Luke Anderson Delta

2nd Tré LaBossiere Eckert

4th Kaley St. Peter Eckert

5th Chase Meyers Cedaredge

6th Shawn Badding Cedaredge

7th Wesley Morgan Paonia

8th Megan Toothaker Eckert

9th Mycala Read Cedaredge

10th Brooke Toothaker Eckert

Showmanship - Intermediate

1st Erica Anderson Delta

2nd Blaine Peebles Crawford

3rd Ellison Black Cedaredge

4th Owen Craig Cedaredge

5th Bailey Rogers Cedaredge

6th Kaitlyn Sharpe Delta

7th Trey Hunt Hotchkiss

8th Alesha St. Peter Eckert

Showmanship - Junior

1st Ryetta Davis Delta

2nd Nathan Black Cedaredge

3rd Lola Mitchell Hotchkiss

4th Rodney Sharpe Delta

5th Aylin Bayles Delta

6th Rylee Kelleher Delta

Kids with Kids Class

1st Macklynn Greenhalgh Delta

1st Coalby Carney Eckert

1st Kalli Haining Delta

1st Isabelle Hall Delta

1st Shelby Pride Austin

1st Jessica Black Cedaredge

Junior Goat Show Classes

Meat Type, Senior Kid

1st Shelby Calhoun Delta

2nd Michael Calhoun Delta

3rd Alyssa Bayles Delta

Meat Type Does, 2 Years & Under

1st Shelby Calhoun Delta

2nd Brianna Hall Delta

Meat Type Does, 3 to 5 Years

1st Shelby Calhoun Delta

Meat Type, Yearling Buck

1st Luke Anderson Delta

Champion Breeding Dairy Goat

Bailey Rogers

Reserve Champion Breeding Dairy Goat

Bailey Rogers

Champion Market Doe

Shelby Calhoun

Reserve Champion Market Doe

Shelby Calhoun

Market Goat

1st Shawn Badding Cedaredge

1st Kaitlyn Sharpe Delta

1st Lola Mitchell Hotchkiss

1st Kylie Huff Delta

1st Haylin McCulloch Delta

1st Rodney Sharpe Delta

1st Emma Purvis Cedaredge

1st Luke Anderson Delta

1st Ellison Black Cedaredge

2nd Chase Meyers Cedaredge

2nd Megan Toothaker Eckert

2nd Brooke Toothaker Eckert

2nd Lane Stroh Hotchkiss

2nd Rodney Sharpe Delta

2nd Kylie Huff Delta

2nd Erica Anderson Delta

2nd Blaine Peebles Crawford

2nd Ellison Black Cedaredge

3rd Owen Craig Cedaredge

3rd Owen Craig Cedaredge

3rd Ethan Jardon Hotchkiss

3rd Rylee Kelleher Delta

3rd Kaitlyn Sharpe Delta

3rd Allyson Regelman Crawford

3rd Shelby Calhoun Delta

3rd Ryetta Davis Delta

4th Kaitlyn Toothaker Austin

4th Trey Hunt Hotchkiss

4th Mycala Read Cedaredge

4th Brianna Hall Delta

4th Haylin McCulloch Delta

4th Tanner Edenbo Delta

4th Tanner Edenbo Delta

4th Alesha St. Peter Eckert

5th Taylor Carter Austin

5th Kaitlyn Toothaker Austin

5th Mycala Read Cedaredge

5th Grace Hall Delta

5th Kaley St. Peter Eckert

5th Alyssa Bayles Delta

5th Blaine Peebles Crawford

6th Shay Glaser Crawford

6th Kaley St. Peter Eckert

6th Kevin Regelman Crawford

6th Michael Calhoun Delta

6th Alyssa Bayles Delta

6th Erica Anderson Delta

6th Nathaniel Mattler Hotchkiss

7th Elizabeth Galley Hotchkiss

7th Trey Hunt Hotchkiss

7th Tre' LaBossiere Eckert

7th Alesha St. Peter Eckert

7th Aylin Bayles Delta

7th Aylin Bayles Delta

8th Amber Mattler Hotchkiss

8th Grace Hall Delta

8th Lane Stroh Hotchkiss

8th Wesley Morgan Paonia

8th Shelby Calhoun Delta

8th Gillian Knott Crawford

9th Trey Hunt Hotchkiss

9th Wesley Morgan Paonia

9th Emma Purvis Cedaredge

9th Nathan Black Cedaredge

9th Landon Brown Hotchkiss

10th Tre' LaBossiere Eckert

10th Charley Perkins Hotchkiss

10th Hunter St. Clair Delta

Market Goat Pair

1st Alyssa Bayles Delta

2nd Ellison Black Cedaredge

3rd Shelby Calhoun Delta

Pen of Three Market Goats

1st New Pride of the Valley 4-H Club

2nd Cedaredge FFA

3rd Surface Creek Wranglers

4th Rocky Top Ramblers

5th Prairie Rangers



Grand Champion Market Goat

Kaitlyn Sharpe

Reserve Champion Market Goat

Lola Mitchell

Grand Champion Market Doe

Shelby Calhoun

Reserve Champion Market Doe

Shelby Calhoun

Grand Champion Dairy Goat

Bailey Rogers

Reserve Champion Dairy Goat

Bailey Rogers

Champion Bred & Fed Goat

Kaitlyn Sharpe

Reserve Champion Bred & Fed Goat

Luke Anderson

Special Award

Cheese Yield Dairy Goat

Bailey Rogers



Junior Swine

Swine Showmanship

Showmanship - Senior

1st Dalton Raley Hotchkiss

2nd Lacey Love Austin

3rd Mae Anderson Crawford

4th Jayden Braslin Delta

5th Sarah Parker Delta

6th Kaley St. Peter Eckert

7th Kennedy Godwin Cedaredge

8th Tia Clock Paonia

Showmanship - Intermediate

1st Tawny Roberts Hotchkiss

2nd Lauryn Kiefer Hotchkiss

3rd J.D. Miller Hotchkiss

4th Makayla Kortz Delta

5th Austin Roeling Austin

6th Kaci Pike Delta

Showmanship - Junior

1st Lola Mitchell Hotchkiss

2nd Lillian Jardon Hotchkiss

3rd Autumn Kiefer Hotchkiss

4th Taneal Braslin Delta

5th Charlie Miller Hotchkiss

6th Bailey Miller Hotchkiss

7th John Dexter Delta

Junior Market Swine Classes

Market Swine

1st Colbi Braslin Delta

1st Kaci Pike Delta

1st Dalton Raley Hotchkiss

1st Hunter Bryant Crawford

1st Lola Mitchell Hotchkiss

1st Paige Roberts Paonia

1st Nevaeh Wilkerson Austin

1st Trevor Whiteside Delta

1st John Dexter Delta

1st John Dexter Delta

1st Makayla Kortz Delta

1st Lacey Love Austin

1st Lauryn Kiefer Hotchkiss

2nd Austin Germann Delta

2nd Owen Craig Cedaredge

2nd J.D. Miller Hotchkiss

2nd J.D. Miller Hotchkiss

2nd Corissa Beattie Paonia

2nd Corissa Beattie Paonia

2nd Lillian Jardon Hotchkiss

2nd Tawny Roberts Hotchkiss

2nd Henry Hollembeak Hotchkiss

2nd Adam Sheldon Hotchkiss

2nd Trevor Whiteside Delta

2nd Courtney Edenbo Delta

2nd Peter Germann Delta

3rd Dalton Raley Hotchkiss

3rd Charlie Miller Hotchkiss

3rd Colton Peebles Crawford

3rd Keaton Glaser Crawford

3rd Autumn Kiefer Hotchkiss

3rd Taylor Roberts Paonia

3rd Addyson Roeling Austin

3rd Adam Sheldon Hotchkiss

3rd Darcy Parker Delta

3rd Sarah Parker Delta

3rd Joey Fillmore Delta

3rd Tre' LaBossiere Eckert

3rd Tanner Edenbo Delta

4th Jayden Braslin Delta

4th Colbi Braslin Delta

4th Taneal Braslin Delta

4th Shoshana Vigil Delta

4th Trevor Pike Delta

4th Jessica Craig Cedaredge

4th Grady Simpson Paonia

4th Dallyn Roeling Austin

4th Austin Roeling Austin

4th Cassidy Parker Delta

4th Mae Anderson Crawford

4th Kennedy Godwin Cedaredge

4th Kali Kirkendall Delta

4th Courtney Edenbo Delta

5th Jayden Braslin Delta

5th Taneal Braslin Delta

5th Max Moriarty Delta

5th Kaley St. Peter Eckert

5th Owen Craig Cedaredge

5th Trenton Carr Crawford

5th Kaleb Carr Crawford

5th Joshua Bryant Crawford

5th Grady Simpson Paonia

5th Paige Roberts Paonia

5th Charley Perkins Hotchkiss

5th Tia Clock Paonia

5th Makayla Kortz Delta

5th Amy Baier Delta

6th Jessica Craig Cedaredge

6th Megan Toothaker Eckert

6th Kaley St. Peter Eckert

6th Tiffany Clock Paonia

6th Austin Curfman Delta

6th Rodney Sharpe Delta

6th Morgan Miller Hotchkiss

6th Tre' LaBossiere Eckert

6th Lacey Love Austin

6th Akaya Johnson Delta

6th Peter Germann Delta

7th Kaitlyn Toothaker Austin

7th Cali Ware Hotchkiss

7th Keaton Glaser Crawford

7th Bailee Campbell Hotchkiss

7th Dallyn Roeling Austin

7th Matthew Pachl Hotchkiss

7th Michael Calhoun Delta

7th Tyrell Clock Paonia

7th Mae Anderson Crawford

7th Ryker Holder Cedaredge

7th Kyra Johnson Delta

8th Max Moriarty Delta

8th Trevor Pike Delta

8th Bailey Miller Hotchkiss

8th Sidney Neff Crawford

8th Carter Neff Crawford

8th Kaleb Carr Crawford

8th Taylor Roberts Paonia

8th Austin Roeling Austin

8th Lottie Hollembeak Hotchkiss

8th Tanner Edenbo Delta

9th Cheyanne Germann Delta

9th Kaitlyn Toothaker Austin

9th Shoshana Vigil Delta

9th Olivia Tribble Paonia

9th Hailey Carr Crawford

9th Bailee Campbell Hotchkiss

9th Lottie Hollembeak Hotchkiss

9th Alexa Huff Delta

9th Hunter St. Clair Delta

10th Logan Green Paonia

10th Brooke Toothaker Eckert

10th Henry Hollembeak Hotchkiss

10th Rodney Sharpe Delta

10th Mackenzie Katzdorn Hotchkiss

10th Mackenzie Katzdorn Hotchkiss

Pen of Three Market Swine

1st Mt. Lamborn 4-H Club

2nd Mt. Lamborn 4-H Club

3rd New Pride 4-H Club



Grand Champion Market Hog

Lauryn Kiefer

Reserve Champion Market Hog

Tawny Roberts

Champion Delta County Bred & Fed

Tawny Roberts

Reserve Delta County Bred & Fed

Dalton Raley

Swine Breeding

Any Other Gilt Under 6 Months

1st Dalton Raley Hotchkiss

2nd Dalton Raley Hotchkiss

Any Other Gilt 6 Months to 1 Year

1st Dalton Raley Hotchkiss

2nd Michael Calhou Delta

Any Other Aged Sow

1st Jayden Braslin Delta

Any Other Boar 6 Months to 1 Year

1st Dalton Raley Hotchkiss

Reserve Champion Breeding

Dalton Raley



junior sheep

Showmanship

Showmanship - Senior

1st Colton Hall Hotchkiss

2nd Kambry Hall Hotchkiss

3rd Jessica Craig Cedaredge

4th Luke Anderson Delta

5th Trevor Whiteside Delta

Showmanship - Intermediate

1st Ellison Black Cedaredge

2nd Traycer Hall Hotchkiss

3rd Erica Anderson Delta

4th Colbi Braslin Delta

5th Kaci Pike Delta

Showmanship - Junior

1st Jaylee Hall Hotchkiss

2nd Taneal Braslin Delta

3rd Graceanne Prosser Cedaredge

4th Akaya Johnson Delta

5th Kyra Johnson Delta

Market Lamb

Market Lamb

1st Ellison Black Cedaredge

1st Akaya Johnson Delta

1st Luke Anderson Delta

1st Kambry Hall Hotchkiss

1st Colton Hall Hotchkiss

1st Jaylee Hall Hotchkiss

1st Jessica Craig Cedaredge

1st Jessica Craig Cedaredge

2nd Kaci Pike Delta

2nd Jace Peebles Crawford

2nd Kyra Johnson Delta

2nd Luke Anderson Delta

2nd Isaac Vader Cedaredge

2nd Jessica Craig Cedaredge

2nd Trevor Whiteside Delta

3rd Kaci Pike Delta

2nd Ellison Black Cedaredge

3rd Colbi Braslin Delta

3rd Jayden Braslin Delta

3rd Jayden Braslin Delta

3rd Traycer Hall Hotchkiss

3rd Kali Kirkendall Delta

3rd Malykai Klaseen Crawford

3rd Graceanne Prosser Cedaredge

4th John Lofley Hotchkiss

4th Jace Peebles Crawford

4th Taneal Braslin Delta

4th Erica Anderson Delta

4th Erica Anderson Delta

4th Lucas Vader Cedaredge

4th Jessica Craig Cedaredge

4th Shandon Walker Cedaredge

5th Hadassa Graham Delta

5th Colbi Braslin Delta

5th Jayden Braslin Delta

5th Emma Purvis Cedaredge

5th Taylor Carter Cedaredge

5th Trevor Whiteside Delta

5th Joslynn Carpenter Hotchkiss

6th Hailey Lofley Hotchkiss

6th Kaitlyn Sharpe Delta

6th Lucas Vader Cedaredge

6th Graceanne Prosser Cedaredge

6th Kaitlyn Sharpe Delta

6th Joslynn Carpenter Hotchkiss

7th Hadassa Graham Delta

7th Isaac Vader Cedaredge

7th Shyler Walker Cedaredge

7th Gillian Knott Cedaredge

8th Hailey Lofley Hotchkiss

Pair of Market Lambs

1st Jessica Craig Cedaredge

2nd Graceanne Prosser Cedaredge

3rd Ellison Black Cedaredge

4th Jayden Braslin Delta

5th Hadassa Graham Delta

Pen of Three Market Lambs

1st Valley View Showmen 4-H Club

2nd Git-R-Done 4-H Club

3rd Prairie Rangers 4-H Club



Grand Champion Market Lamb

Kambry Hall

Reserve Champion Market Lamb

Jessica Craig

Grand Champion Black Face Lamb

Kambry Hall

Reserve Champion Black Face Lamb

Jessica Craig

Champion Bred and Fed

Ellison Black

Reserve Champion Bred and Fed

Jayden Braslin



Breeding

Meat Breeds - Ewe Lamb

1st Jayden Braslin Delta

2nd Shelby Calhoun Delta

Meat Breeds - Ram Lamb

1st Taneal Braslin Delta

Grand Champion Breeding Ewe

Jayden Braslin

Grand Champion Breeding Ram

Taneal Braslin



JUNIOR BEEF

Beef Showmanship Contest

Senior Beef Showmanship

1st Hadassa Graham Delta

2nd Tess Gore Crawford

3rd Luke Anderson Delta

4th Taylor Carsten Hotchkiss

5th Cassidy Parker Delta

6th Colton Peebles Crawford

7th Dalton Raley Hotchkiss

8th Keaton Glaser Crawford

9th Adam Sheldon Hotchkiss

Intermediate Beef Showmanship

1st Haylin McCulloch Delta

2nd Erica Anderson Delta

3rd Tawny Roberts Hotchkiss

4th Blaine Peebles Crawford

5th Grady Simpson Paonia

6th Grace Ayer Crawford

7th Jessica Dexter Delta

Junior Beef Showmanship

1st Ryetta Davis Delta

2nd Courtney Edenbo Delta

3rd Zephyniah Klaseen Crawford

4th Henry Hollembeak Hotchkiss

Bucket Calf Class, Ages 6-8

1st Aneka Price Hotchkiss

1st Sarah Ayer Crawford

1st Macy Mitchell Hotchkiss

1st Emerson Neff Crawford

1st Jaxxsyn Roeling

1st Kiera Stroh Hotchkiss

1st Jessica Black Cedaredge



Junior Market Steer Show

Market Beef

1st Tawny Roberts Hotchkiss

1st Erica Anderson Delta

1st Grady Simpson Paonia

1st Dalton Raley Hotchkiss

1st Adam Sheldon Hotchkiss

2nd Courtney Edenbo Delta

2nd Luke Anderson Delta

2nd Colbi Braslin Delta

2nd Haylin McCulloch Delta

2nd Blaine Peebles Crawford

3rd Shay Glaser Crawford

3rd Grace Ayer Crawford

3rd Dalton Raley Hotchkiss

3rd Hadassa Graham Delta

3rd Colton Peebles Crawford

4th Zephyniah Klaseen Crawford

4th Malykai Klaseen Crawford

4th Keaton Glaser Crawford

4th Makayla Kortz Delta

5th Jace Peebles Crawford

Delta County Bred & Fed Beef

1st Erica Anderson Delta

2nd Tawny Roberts Hotchkiss

Grand Champion Market Steer Erica Anderson

Res. Grand Champion Market Steer

Tawny Roberts

Grand Champion Bred & Fed

Erica Anderson

Res. Grand Champion Bred & Fed

Tawny Roberts

Junior Beef Breeding Show Classes

Junior Heifer Calves

1st Carter Neff Crawford

2nd Jessica Dexter Delta

Senior Heifer Calves

1st Hadassa Graham Delta

Yearling Heifers

1st Jace Peebles Crawford

1st Darcy Parker Delta

1st Taylor Carsten Hotchkiss

2nd Blaine Peebles Crawford

2nd Tess Gore Crawford

2nd Dalton Raley Hotchkiss

3rd Carter Neff Crawford

3rd Colton Peebles Crawford

4th Grady Simpson Paonia

5th Henry Hollembeak Hotchkiss

Producing Cow, Calf by Side

1st Jessica Dexter Delta

2nd Darcy Parker Delta

3rd Carter Neff Crawford

4th Dalton Raley Hotchkiss

5th Cassidy Parker Delta

Junior Steer Calves

1st Dalton Raley Hotchkiss

Grand Champion Cow/Calf Pair

Jessica Dexter

Reserve Champion Cow/Calf Pair

Darcy Parker

Overall Superior Heifer Award

Taylor Carsten



Junior Beef Special Awards

Rate of Gain Award

Grace Ayer

Round Robin Showmanship

Senior - Jayden Braslin

Intermediate - Ellison Black

Junior - Lola Mitchell



JUNIOR DAIRY CATTLE

Dairy Showmanship

Senior Dairy Showmanship

1st Wesley Morgan Paonia

Junior Dairy Showmanship

1st Dawson Morgan Paonia

2nd Nathan Black Cedaredge

Champion Jersey Award

Dawson Morgan

Reserve Champion Jersey Female

Wesley Morgan

Junior Dairy Show

Jersey Junior Yearling Calf

1st Nathan Black Cedaredge

Jersey, 3-Year-Old Cow

1st Nathan Black Cedaredge

Jersey, 4-Year-Old Cow

1st Wesley Morgan Paonia

Jersey, Aged Cow

1st Dawson Morgan Paonia



OPEN CLASS DAIRY CATTLE

Jersey, Junior Heifer Calf

1st Levi Morgan Paonia



Premier Exhibitor Awards

Horse - Senior

1st Jayden Braslin Delta

3rd Tess Gore Crawford

Horse - Intermediate

4th Colbi Braslin Delta

5th Ellison Black Cedaredge

Horse - Junior

2nd Pearl Burruss Delta

Sheep - Senior

2nd Jessica Craig Cedaredge

4th Luke Anderson Delta

Sheep - Intermediate

1st Ellison Black Cedaredge

5th Erica Anderson Delta

Sheep - Junior

3rd Taneal Braslin Delta

Swine - Senior

1st Dalton Raley Hotchkiss

2nd Jayden Braslin Delta

4th Sarah Parker Delta

5th Jessica Craig Cedaredge

Swine - Junior

3rd Taneal Braslin Delta

Beef - Senior

2nd Luke Anderson Delta

4th Hadassa Graham Delta

Beef - Intermediate

1st Erica Anderson Delta

3rd Blaine Peebles Crawford

Beef - Junior

5th Courtney Edenbo Delta

Goat - Senior

2nd Luke Anderson Delta

Goat - Intermediate

1st Erica Anderson Delta

3rd Ellison Black Cedaredge

4th Blaine Peebles Crawford

5th Owen Craig Cedaredge

Shooting Sports

1st Mycala Read Cedaredge

2nd Brandon Ness Cedaredge

3rd Grace Hall Delta

4th Nathan Black Cedaredge

5th Grant Freed Delta

6th Reganne McIntire Cedaredge

7th Jackson Little Hotchkiss

Read more from:
North Fork
Tags: 
Fair Results
Share: 
  Email   Print
Powered by Bondware
News Publishing Software

The browser you are using is outdated!

You may not be getting all you can out of your browsing experience
and may be open to security risks!

Consider upgrading to the latest version of your browser or choose on below: